تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

متن حکم قاضی القضاتی گیلان بیه پیش توسط شاه عباس به قاضی محمد کماچالی

  حسبي الله 

  بنده شاه ولايت عباس
  جانب هر كه با علي نه نكوست‌هر كه گو باش، من ندارم دوست
  هر كه چون خاك نيست بر در اوگر فرشته است خاك بر سر اوست

  فرمان همايون شرف نفاذ يافت آن‌كه،

  چون به موجب حكم جهان مطاع آفتاب ارتفاع و امثله ديوان الصداره العليه العاليه، قاضي القضاتی گيلان بيه پيش عموما و قضا و تصدی شرعيات لاهيجان و ديلمان و خرگام و پاشجا و آشنيان و كماچال و حسن كياده  و پيشنمازی، به شريعت و فضيلت پناه، افادت و افاضت دستگاه قاضی محمد متعلق و مرجوع است و در اين ولايت مشاراليه به درگاه جهان پناه آمده، التماس حكم تاكيد دراين بابت نموده، بنابر توجه خاطر عاطر شرع‌آرا و تعلق خاطر ضمير خورشيد ضياء به اعلای اعلام شريعت غراي نبوی و ارتفاع ملت زهرای مصطفوی، شفقت و مرحمت شاهانه شامل حال شريعت پناه مشاراليه فرموده، مجددا مناصب و مهمات مذكوره را بلامشاركت غير به دستور، شفقت و عنايت فرموديم كه من حيث الانفراد و الاستقلال به امور مذكوره و لوازم آن قيام و اقدام نموده، مساعی جميله به ظهور رساند.
  سادات عظام و ارباب و اهالي و اصحاب و رعايا و سكنه لاهيجان و ديلمان و محال مذكوره و توابع، امور مزبور را به دستوری كه قبل از اين به شريعت پناه مفوض و مرجوع بود، به همان دستور به مومی اليه متعلق دانسته، احدی را بدو شريك و سهيم ندانند و چون در حكم اشرف و امثله مذكور مرقوم گشته كه متقاضيان و قضات جزو خود را به عزل او معزول و به نصب او منصوب دانسته، اگر حكم و مثالی در اين بابت گذرانيده باشند، بدان مستند نگردند؛ و چون تنقيح مرافعات شرعيه به او متعلق است، احدی دخل ننموده و مخصوص او دانند. متقاضيان و قضات جزو خود را به عزل او معزول و به نصب او منصوب شناخته، موافق حكم و امثله مذكور عمل نمايند. وزير و حاكم و كلانتر و عمال محال مذكور دست تصدی و شرعی شريعت و افادت پناه مشاراليه را در امور مذكور قوي دانسته، اعزاز و احترام و تقويت و تمشيت او بجاي آورده احدي را دخل در امور مذكور ندهند و امداد و اعانت شرعي لازم دانسته و از جوانب بر اين جمله روند و هر ساله حكم مجدد طلب ندارند و چون پروانچه به مهر اشرف رسد، اعتماد نمايند.


  حكم بالا در سال 1034 توسط شاه عباس صفوی نوشته شده است. چهارده سال بعد، شاه صفی حكم قاضی القضاتي همان ديار را براي برادرزاده قاضی یاد شده - قاضی سعید کماچالی - نوشته است.


  این مطلب تا کنون 38 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 27 آبان 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161562
 • بازدید امروز :35578
 • بازدید داخلی :2146
 • کاربران حاضر :60
 • رباتهای جستجوگر:361
 • همه حاضرین :421

تگ های برتر